Пълна кирилизация на iPhone 1.4.1

Една кратка и бърза инструкция за инсталиране на локализирания на български интерфейс за iPhone включително и регионални настройки, качване на клавиатура за писане на кирилица, определител на номера за България, речници на български език за новоинсталирани телефони с фирмуер 1.1.4. Своите благодарности за безплатното наличие на тези приложения може да отправите към Атанас Чобанов и руснаците от RipDev, без които тези възможности за локализация нямаше да бъдат възможни…


Стъпка 1
. Стартирайте Installer И добавете нов източник - http://repository.ripdev.com и от категория Rip Dev инсталирайте програмата Mobile Enhancer. След което е необходимо да рестартирате своя телефон и да продължите със следващата стъпка…

Стъпка 2. Стартирайте Installer И добавете нов източник - http://www.atanas.fr/iphone/rep тъй като в него на практика се намират всички необходими за локализацията приложения.

Стъпка 3. За локализация на интерфейса на телефона, така че той да бъде на български език е необходимо от Installer, да влезете в категория Localization и да инсталирате приложението Bulgarian 1.1.x localization. За да активирате превода на интерфейса на български трябва да отидете в Settings / General / Language и да маркирате Български, след което отново в същото меню на Region Format трябва да изберете България. Ако не ви е необходимо инсталирането на българския интерфейс, но искате да използвате регионалните настройки за нашата страна, то може да инсталирате само Region Patch (1.1.4) от категория Tweaks (1.1.4) в Installer и да зададете Bulgarian -> Bulgaria. Добре е да оставите активирането на локализацията на интерфейса за последна стъпка, защото имената на менютата стават на български, а по-надолу ще използвам техните имена на английски!

Стъпка 4.
Качването на клавиатура за писане на български става през Installer, от категория Keyboards като инсталирате приложението Българска клавиатура. За да активирате използването на клавиатурата трябва да отидете в Settings / General / Keyboard / International Keyboard и да активирате Russian. Не се тревожете, това ще ви даде достъп до българска, а не руска клавиатура! По подразбиране е активна фонетична клавиатурна подредба, като отваряйки програма за писане на текст можете да превключвате между английска и българска клавиатура, натискайки иконата с глобус в долния ляв ъгъл. Ако предпочитате да използвате клавиатурна подредба по БДС, то трябва да отидете в Settings / General / Keyboard и да превключите опцията с надпис Показывать букву Е оборотно.

Допълнителна локализация по избор

Стъпка 5. Определителят на номерата за България се осъществява с помощта на програмата CallData, която ви дава информация от кое населено място (от стационарен телефон) ви звънят или кой е мобилния оператор, от който ви се обаждат (само в логовете!). За да инсталирате приложението CallData от Installer трябва да влезете в категория RiP Dev, където ще го намерите. След като качите програмата, е трябва да инсталирате и базата за българските номера, нея можете да намерите в категория CallData под името CallData: Bulgaria (БГ).

Стъпка 6. При желание може да инсталирате няколко речника на български език на вашия телефон: Синонимен речник на български, Българо-Английски речник (44000 думи), Англо-Български речник (47000 думи). За целта първо трябва от Installer да отидете в категория Productivity и да инсталирате обслужващата речниците програма наречена weDict. След това можете да отворите категория Dictionaries и да инсталирате необходимите ви речници на български, а и не само тях…

Комерсиално решение за локализация

Горните няколко приложения са напълно безплатни за ползване от всеки желаещ потребител на iPhone, като трябва да имате предвид, че използването им като търговски продукт е забранено от техните създатели! Авторите на безплатните приложения за локализация обаче предлагат и комерсиално по-професионално изпълнено решение, което можете да закупите срещу 30 лева - Български Проект. В него инсталацията на всички компоненти е съчетана в един общ и лесен за ползване интерфейс, като са налични и допълнителни екстри, като лога на мобилните оператори и настройки за достъп до GPRS/EDGE, възможност за търсене на кирилица в контактите и допълнителни шрифтове за по-добро представяне на буквите на кирилица.